Zasilanie rezerwowe UPS – czym jest? Gdzie może się przydać? (2024)

« Wróć

Oceń ten post:

Opublikowano 24.06.2022 r.

Zasilacz UPS – co to jest?

Zasilacz awaryjny UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) to urządzenie wyposażone w akumulator, którego najważniejszą rolą jest dostarczenie prądu do podłączonych do niego elementów. Chociaż UPS-y kojarzą się przede wszystkim z zabezpieczeniem komputerów, dziś są wykorzystywane w znacznie szerszym zakresie, także w domach prywatnych. Oczywiście sięga się po nie również w zakładach produkcyjnych, biurach, szkołach czy szpitalach.

Ich podstawowe zadanie jest zawsze takie samo – chodzi o podtrzymanie dostawy energii w sytuacji, gdy np. dojdzie do przepięcia lub odcięcia prądu z sieci.

UPS, nazywany również zasilaczem awaryjnym, pełni jednak znacznie więcej funkcji. Najważniejszą jest ochrona podpiętych do niego urządzeń przed skutkami skoków napięcia oraz innych zakłóceń pracy sieci energetycznej.

Co ważne:

  • UPS działa najczęściej krótkotrwale, jednak czas dostarczania prądu jest uzależniony od parametrów konkretnego urządzenia;
  • przepięcie na zasilanie z UPS jest bardzo szybkie – opóźnienie, w zależności od typu systemu, wynosi maksymalnie kilkanaście milisekund. Dzięki temu nie dochodzi do „odcięcia” podpiętych urządzeń ani ich uszkodzenia pod wpływem nieprawidłowych parametrów prądu;
  • takie urządzenia sprawdzają się również w zastosowaniach domowych – inwestycja w sprzęt tego typu nie wiąże się z bardzo wysokim kosztem.

Jakie urządzenia warto podłączyć do systemu zasilania rezerwowego UPS?

Komputery stacjonarne czy profesjonalne serwery nadal pozostają na liście urządzeń, które można zasilić UPS-em. Jednak warto wpisać tam przede wszystkim urządzenia służące do ogrzewania budynku, do zasilania który wykorzystywany jest prąd. Są to:

  • pompy ciepła – zarówno powietrzne, jak i gruntowe,
  • kotły i piece na różne rodzaje paliwa – prąd jest potrzebny do sterowania nimi i kontroli parametrów pracy.

Odcięcie prądu – zwłaszcza w środku zimy – mogłoby doprowadzić do wychłodzenia się budynku. Odpowiednio dobrany system UPS pozwala podtrzymać pracę ogrzewania, nawet przez kilka godzin. Tyle zazwyczaj wystarczy w zupełności, aby przywrócić elektryczność z sieci.

Jakie są rodzaje zasilaczy UPS?

Chociaż podstawowa zasada działania systemów zasilania rezerwowego UPS jest bardzo podobna. Wszystkie składają się z prostownika, akumulatora, inwertera oraz jednostki sterującej. Jednak w tej grupie wyróżnia się trzy typy tych urządzeń.

Zasilacze awaryjne offline

Są określane także jako systemy UPS z bierną rezerwą. Są najbardziej podstawowymi, a zarazem najtańszymi urządzeniami z tej kategorii – ich działanie polega na ochronie przed przysłowiowym zniknięciem prądu z gniazdka. Układ sterowania stale monitoruje napięcie w sieci. Gdy zaniknie, system uruchamia się w ciągu kilkunastu milisekund i następuje przejście na zasilanie akumulatorowe.

Te urządzenia:

  • wyróżniają się najniższą ceną ze wszystkich,
  • pracują cicho,
  • nie generują wysokich kosztów eksploatacji – mają minimalne straty energii, ponieważ akumulator pozostaje „w uśpieniu” do czasu utraty prądu z sieci.

Ich największe wady to stosunkowo duże opóźnienie w uruchomieniu zasilania awaryjnego oraz brak ochrony przed zakłóceniami pracy w sieci. Takie urządzenie nie zabezpieczy pompy ciepła czy kotła przed skutkami wahań napięcia i podobnymi problemami.

Zasilacze awaryjne UPS online

Inaczej są określanie UPS-ami z podwójną konwersją. W przeciwieństwie do powyższych modeli, te systemy „stale czuwają” i są gotowe do „przejęcia zasilania”. Oznacza to, że zasilanie stale przechodzi przez cały układ. Dodatkowo w urządzeniu jest zamontowana szyna obejściowa, która pozwala zachować ochronę na wypadek awarii któregoś z podzespołów UPS-a.

Ten system:

  • pracuje bez opóźnień – jeżeli dojdzie do zaniku napięcia, natychmiast włącza się zasilanie akumulatorowe,
  • zapewnia bardzo precyzyjną ochronę przed zaburzeniami pracy sieci energetycznej.

Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia są znacznie bardziej kosztowne, a ich praca jest głośna. Najczęściej wykorzystuje się je w szpitalach czy profesjonalnych serwerowniach.

UPS line-interactive

Ten typ systemu zasilania rezerwowego stanowi dobry kompromis między zaletami urządzeń online a offline. Z jednej strony bazuje na tańszej konstrukcji. Z drugiej – wykorzystuje przetwornik napięcia, który jest stale podłączony i zapewnia odpowiednią stabilizację. Modele tego typu doskonale sprawdzają się przy krótkich przepięciach, zwarciach i innych problemach – wówczas same radzą sobie z „uspokojeniem sytuacji”, bez przełączania zasilania na baterię. Jednocześnie działają stosunkowo cicho, generują niewysokie straty energii i są korzystniejsze cenowo.

Jak dobrać odpowiedni system UPS do domu?

Jeżeli chcesz dobrać system UPS do pompy ciepła czy kotła grzewczego, zwróć uwagę na kwestie takie jak:

  • kształt napięcia wyjściowego – wymagany jest jego sinusoidalny przepływ (pełna sinusoida), który gwarantuje stabilne działanie systemu grzewczego;
  • odpowiedni zestaw zabezpieczeń – przydatne są kontrola prądu jonizacja, kontrola napięcia i ochrona przeciwprzepięciowa;
  • moc UPS – powinna być dopasowana do mocy pieca, który ma obsługiwać. Na rynku dostępne są standardowe modele o mocy na poziomie 300 W, ale też znacznie mocniejsze; nawet ponad 1000-watowe;
  • czas przełączania na zasilanie awaryjne – im krótszy, tym lepiej dla zastosowanych urządzeń;
  • funkcja zimnego startu – pozwala ona włączyć zasilacz awaryjny nawet kiedy nie ma dostępu do sieci elektrycznej;
  • czas zasilania urządzenia – jest on uzależniony od pojemności baterii i może wynieść od kilkudziesięciu minut do kilku (a nawet kilkunastu) godzin;
  • możliwość wymiany wbudowanego akumulatora i podłączenia baterii zewnętrznych – to przedłuży czas życia systemu i pozwoli na jego efektywniejszą eksploatację.

Najlepiej wybrać model typu line-interactive, który zapewni szybkie przełączenie w tryb zasilania awaryjnego i dużą stabilność parametrów prądu.

A co z kosztem zakupu urządzenia? Zakres cenowy systemów UPS jest dość szeroki. Najprostsze urządzenie można kupić już za kilkaset złotych – najbardziej zaawansowane za kilka tysięcy. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań. Pewne jest jedno: warto rozważyć inwestycję w taki system – po to, aby móc spać spokojnie przy jakichkolwiek problemach z siecią energetyczną.

FORMULARZ

Zasilanie rezerwowe UPS – czym jest? Gdzie może się przydać? (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated:

Views: 5577

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.